10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu

 1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron (serwis edukacyjny www.sieciaki.pl).
 2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul je na niebezpieczeństwa nowych znajomości. Uczul je, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci.
 3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
 4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dostęp do wielu stron wymaga podania prywatnych danych. Ważne, by dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Ustal z  nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu.
 5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci. Dzieci powinny być świadome, że nie wszystkie znalezione informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści korzystając z innych źródeł.
 6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdą się na stronach dla dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą boi się do tego przyznać. Ważne, by dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach.
 7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds.. Zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (www.dyzurnet.pl).
 8. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. W każdej dziedzinie życia, podobnie więc w Internecie, obowiązują reguły, zasady dobrego wychowania.  Zasady NETYKIETY znajdziesz w serwisie oraz na stronie www.sieciaki.pl.
 9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Uważnie kontrolujcie czas, jaki dziecko spędza przy komputerze i  przyjrzyj się, jakie strony lubi oglądać.
 10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki.  Pozwól dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa.

 

WNIOSKI:

 

 • Oglądać telewizor daleko od ekranu odbiornika.
 • Nie może być zbyt ciemno w pomieszczeniu, gdzie ogląda się tv czy korzysta z komputera.
 • Często wietrzyć pomieszczenie, w którym ogląda się telewizor czy korzysta z komputera.
 • Ograniczyć czas oglądania tv, grania na komputerze do max. 2 godzin dziennie (małe dzieci do 1 godziny).
 • Nie pozwalać oglądać tv przed pójściem do szkoły, przed snem i w czasie odrabiania zadań domowych.
 • Pilnować tego, co dziecko ogląda i w jakie gry gra.
 • Wysyłać dziecko jak najwięcej na powietrze.

 

 

 

CIEKAWE STRONY

 

 

To fundacja działająca na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Znaleźć tam można informacje, artykuły, raporty na temat zagrożeń dzieci w Sieci i sposobów przeciwdziałania im.

 

Wszystko na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie, zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Nauczyciele znajdą tu scenariusze zajęć dot. nauczania dzieci bezpieczeństwa w Internecie. 

 

Serwis Fundacji Dzieci Niczyje, zajmującej się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Fundacja prowadzi szereg akcji mających na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

 

 

Serwis, w którym możesz zgłaszać przestępstwa  i podejrzenia o przestępstwa Internetowe.

Serwis przekazuje te informacje odpowiednim służbom.

 

 

 

 

Opracowanie:

Anna Kuranda-Korczyńska

Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Wieliczce.

 


Powrót