13-11-2019

Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych i Słabowidzących

Po raz pierwszy w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieliczce przyłączamy się do obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych. Data 13 listopada upamiętnia rocznicę urodzin Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niewidomych oraz słabowidzących.Według danych GUS z 2016 r. w Polsce 2,8 mln osób jest dotkniętych uszkodzeniami i chorobami narządu wzroku, w tym około 1 mln osób czyta z dużą trudnością, a 42 tys. deklaruje, że nic nie widzi. Z kolei z danych pochodzących z NSP 2011 wynika, że wśród populacji osób z niepełnosprawnością wzroku, około 155 tys. to osoby niewidome, a około 940 tys. osoby słabowidzące.

W naszej Poradni świadczymy pomoc dzieciom niewidomym i słabowidzącym oraz ich rodzinom. Prowadzimy wielospecjalistyczną diagnozę poziomu rozwoju, wdrażamy oddziaływania terapeutyczne w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, określamy możliwe formy dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb i możliwości psychofizycznych dzieci oraz zasady specjalnej organizacji nauki i metod pracy podczas procesu edukacji.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zabaw stymulujących wzrok dziecka:

1. Materiały sypkie:
Do miski wsypujemy różnego typy ziarnistości (np. ziarna fasoli, groch, ryż, mąkę, makaron, piasek, hydrożel, kisiel), a następnie wkładamy jeden lub kilka przedmiotów w intensywnym kolorze. Zadaniem dziecka jest odnalezienie schowanych przedmiotów.

2. Koraliki
Pustą plastikową butelkę wypełniamy pociętymi sznurkami koralików (dobrze sprawdzają się łańcuchy choinkowe lub plastikowe koraliki cięte z metra w pasmanteriach). Dziecko może ćwiczyć wyciąganie koralików z butelki a następnie wrzucanie ich z powrotem.

3. Światełka
Zabawa latarką daje wiele możliwości, np. łapanie poruszającego się światełka, podświetlanie części ciała lub interesujących przedmiotów w otoczeniu, teatrzyk cieni.

4. Faktury
Poznawanie dotykowe różnych faktur.

5. Bańki
Zabawa bańkami mydlanymi pozwala ćwiczyć zdolność śledzenia wzrokiem oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Życzymy miłej zabawy

Zobacz także:

2020-06-29 - Zdrowych, bezpiecznych wakacji !
2020-06-10 - Zmiana organizacji pracy Poradni w dniu 12 czerwca 2020r.
2020-05-31 - Szkolenia on-line
2020-05-28 - Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2020/2021
2020-05-18 - Spotkanie grupy wsparcia dla rodziców dzieci z afazją
2020-05-11 - „Kiedy jest mi źle…jak radzić sobie z emocjami i brakiem motywacji do uczenia się podczas izolacji społecznej” – grupa wsparcia dla dzieci i młodzieży.
 
Powrót